Přejít na web PREVENT

Informační servis nejen pro personalisty.

Témata:

Typ příspěvku:

Otázky a odpovědi z praxe Informace o zpracování osobních údajů
PO

Užiteční tipy k BOZP a PO

27.09.16

Užitečné tipy

Kdo musí zajišťovat BOZP a PO?

Zajišťovat BOZP a PO musí každý zaměstnavatel i podnikající fyzická osoba bez ohledu na druh provozované činnosti. Rizikovost provozované činnosti určuje jen potřebný rozsah povinností.

Kdo odpovídá za BOZP a PO v pronajatých prostorách?

V případě pronájmu prostor je na základě právních předpisů za zajištění bezpečnosti v pronajatých prostorách odpovědný zaměstnavatel provozující v nich svou činnost. Pronajímatel má povinnost plnit úkoly BOZP a PO jen ve společně užívaných prostorách objektu. Klíčovým dokumentem vymezujícím odpovědnost za plnění povinností při zajištění bezpečnosti pronajatých prostor (vybavení požárními prostředky, revize a kontroly rozvodů technických zařízení, apod.) je proto nájemní smlouva.

Odpovědnost zaměstnavatele na pracovišti

Zaměstnavatel je odpovědný nejen za bezpečnost a ochranu zdraví vlastních zaměstnanců, ale i všech ostatních osob vyskytujících se s jeho vědomím na jeho pracovišti (návštěvy, smluvní partneři apod.).

Zproštění odpovědnosti při porušení předpisů

Zcela se zprostit odpovědnosti nahradit škodu zaměstnanci při porušení předpisů BOZP a PO může zaměstnavatel pouze v případě, že kromě seznámení s nimi jejich znalost a dodržování soustavně vyžadoval a kontroloval. Proto nestačí zaměstnance s povinnostmi pouze seznámit, ale jejich plnění musí být soustavně vyžadováno a kontrolováno.

Doložení plnění povinností BOZP a PO

V případě soudních sporů v BOZP a PO je obvykle pečlivě přezkoumáván nejen obsah předložených záznamů, ale také skutečný průběh zaznamenaných událostí (např. školení, preventivní kontroly apod.).

Jakékoliv “papíry” vystavené bez současného náležitého plnění příslušných povinností (např. řádného školení) jsou tedy k ničemu.

Sdílet článek