Zpět na web

Informační servis nejen pro personalisty.

Témata:

Typ příspěvku:

Otázky a odpovědi z praxe
BOZP

Může těhotná žena dělat přesčasy?

11.11.17

Kolegyně by si chtěla přivydělat a pracovat přesčas, ale je těhotná. Může se zaměstnavatel s těhotnou zaměstnankyní dohodnout na práci přesčas?


Zákoník práce (§ 241) tuto dohodu neumožňuje a výslovně zaměstnavateli zakazuje zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas, byť by se jednalo o práci přesčas vykonávanou dobrovolně nebo dokonce na výslovné přání vaší kolegyně.

Pro doplnění úvádím ještě případ, kdy zaměstnankyně/zaměstnanec pečují o dítě mladší jednoho roku, pak platí, že mohou vykonávat pouze dohodnutou (dobrovolnou) práci přesčas, tj. zaměstnavatel v tomto období nesmí práci přesčas nařídit.

Sdílet článek